Umowa patronacka UŁ i II LO

W poniedziałek, 22 stycznia 2018 r., podpisana została umowa patronacka pomiędzy Wydziałem Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego a II Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Pabianicach.

Dzięki porozumieniu o współpracy uczniowie będą mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych WF-H UŁ, również w ramach programu Uniwersytet Zawsze Otwarty. Wykłady i spotkania odbywać się będą w budynkach uniwersyteckich WF-H UŁ, co pozwoli licealistom zapoznać się z akademicką infrastrukturą, ofertą bibliotek oraz sposobami korzystania ze źródeł naukowych. Wybranych prelekcji gościnnych uczniowie wysłuchają także w murach własnej szkoły, a zainteresowanym kadra akademicka oferować będzie wsparcie merytoryczne z zakresu nie tylko historii, lecz także archeologii, etnologii, wojskoznawstwa, filozofii, religioznawstwa czy historii sztuki.

Z ramienia WF-H UŁ osobą odpowiedzialną za realizację Programu Patronackiego jest dr Sławomir Lucjan Szczesio, a z ramienia II LO mgr Sebastian Bryndziak.

Uroczystości podpisania aktu współpracy towarzyszył wykład prof. nadzw. dra hab. Przemysława Waingertnera z Instytutu Historii UŁ, dotyczący odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli wydarzenia, którego stulecie obchodów przypada na bieżący rok.