Po 100-leciu i Zjeździe Absolwentów II LO

Krótka relacja z uroczystości obchodów 100-lecia II LO.

Przygotowania do obchodów 100-lecia szkoły trwały wiele miesięcy.
W pracę włączyli się nauczyciele, uczniowie oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół II LO.
Obchody rozpoczęły sie w czwartek 08.10. 2015. W Powiatowej Hali Sportowej przy II LO odbył się mecz koszykówki między drużynami absolwentów i uczniów II LO zakończony zwycięstwem uczniów – wynik 67:43 (film TV ProMOK).
W piątek 09.10.2015 odbyły się uroczystości w Zamku Pabianickim.  Szkoła otrzymała tytuł  ,, Zasłużony dla Miasta Pabianic '' i  ,,Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego''. Jednocześnie sztandar szkoły odznaczono odznaką I stopnia ,,Zasłużony Honorowy Dawca Krwi'' oraz odznaką za ,,Zasługi dla Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa'' (film TV ProMOK) oraz (film mpstudio.net.pl).
Również w piątek o godzinie 17.00 w MOK-u miał miejsce uroczysty koncert.  Wystąpili   w nim  uczniowie II LO oraz absolwenci szkoły, którzy związali swoje życie z muzyką.
    W sobotę 10.10.2015 o godzinie 9.00 w kościele św. Mateusza z okazji jubileuszu odbyła się msza święta w intencji szkoły. Następnie o godzinie 11.00 w Powiatowej Hali Sportowej przy II LO rozpoczęły się uroczystości 100-lecia, na które przybyło ok. 380 absolwentów , ponadto liczne grono gości – sympatyków szkoły, dyrektorzy, nauczyciele, w tym emerytowani oraz uczniowie.
    Oklaskami na stojąco przywitano wyjątkowe absolwentki: 99-letnią Henrykę Kalicką i 92-letnią Alinę Dąbrowską, które pamiętały początki szkoły oraz jej założycielkę i pierwszą dyrektorkę Józefę Jędrychowską. Obie panie (prywatnie siostry) przyjechały na jubileusz z Warszawy.
    Po części artystycznej – występie szkolnego teatru, nastąpiła część oficjalna. Przemawiał dyrektor Krzysztof Zajda prezentując historię szkoły, osiągnięcia uczniów oraz absolwentów II LO. Głos zabrała również wieloletnia dyrektorka pani Wanda Lelonek – wspominała nauczycieli, swoich wychowanków oraz ważne wydarzenia z życia szkoły. Podczas uroczystości przemawiali również absolwenci szkoły: starosta Krzysztof Habura i prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz – obaj wspominali wspaniałych profesorów, przyjaźnie, które trwają do dziś i szczególną atmosferę szkoły. Gratulację z okazji pięknego jubileuszu składali także: senator RP Andrzej Owczarek, poseł RP Piotr Polak, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, kurator łódzki Jan Kamiński, przedstawiciel wojewody Sławomir Wasilczuk, przewodniczący Rady Miasta Pabianic Andrzej Żeligowski i przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak.
    Po uroczystościach w Hali Powiatowej przyszedł czas na spotkania klasowe na terenie szkoły, gdzie można było oglądać przygotowane w pracowniach prezentacje multimedialne a na korytarzach wyłożone kroniki szkolne.
     Zwieńczeniem uroczystości był Bal Absolwentów, który odbył się w Fabryce Wełny i trwał do białego rana.