Niebieski wieloryb

Niedawno pojawiła się gra komputerowa „Niebieski wieloryb”, która spowodowała już kilka prób samobójczych. W cyberprzestrzeni czyha na Młodych Ludzi wiele niebezpieczeństw. Zachęcam Państwa i Młodzież do odpowiedzenia na kilka niżej podanych pytań. Zachęcam do przeczytania listów Ministra Edukacji Narodowej oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.


Szanowni Państwo Rodzice, Opiekunowie

Szanowna Młodzieży,

        Niedawno pojawiła się gra komputerowa „Niebieski wieloryb”, która spowodowała już kilka prób samobójczych. W cyberprzestrzeni czyha na Młodych Ludzi wiele niebezpieczeństw. Zachęcam Państwa i Młodzież do odpowiedzenia na kilka niżej podanych pytań. Zachęcam do przeczytania listów Ministra Edukacji Narodowej oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty (załączone w wiadomości z dnia 21.03.2017 roku).

ODPOWIEDZ NA PYTANIA:

Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

1.   W naszej Poradni, nr tel. 42 239- 77 -88, e-mail: poradniapp@o2.pl

2.   PORADNIA ON-LINE – aby się zalogować należy użyć hasła i loginu: webd, daje on dostęp do utworzenia własnego konta i korzystania
z naszej pomocy on-line.

3.   W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI, BĄDŹMY CZUJNI, REAGUJMY, PYTAJMY DZIAŁAJMY !!!