Konkurs Wiedzy o Ustroju Polski

II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ustroju Polski – Historia i Współczesność.

I. Założenia konkursu

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu pabianickiego.

Celem konkursu jest :

- popularyzacja wiedzy o historii ustroju państwa polskiego

- popularyzacja wiedzy o współczesnych zasadach ustrojowych Polski

- kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży

Organizatorem konkursu jest II LO im. Królowej Jadwigi w Pabianicach. Inicjatorem i osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu – nauczyciel liceum, mgr Dariusz Wypych.

II. Termin i miejsce

Konkurs odbędzie się 14 marca ( czwartek ) 2013 r. o godz. 9.00 w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Pabianicach ( ul. Pułaskiego 29 ).

III. Warunki uczestnictwa

W konkursie mogą brać udział reprezentanci szkół gimnazjalnych. Szkoła może zgłosić maks. 3 przedstawicieli. Zgłoszeń dokonuje się na Formularzu Zgłoszeniowym, który jest załącznikiem do Regulaminu.

Wypełniony Formularz Zgłoszeniowy należy przysłać ( 95-200 Pabianice, ul. Pułaskiego 29 ) lub złożyć w sekretariacie II LO w Pabianicach do dnia 08 marca (piątek) 2013 r.

Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.

IV. Nagrody

Laureaci konkursu otrzymują nagrody książkowe i dyplomy. Nagrody przyznane będą tylko w klasyfikacji indywidualnej.

V. Zasady konkursu

Konkurs polega na rozwiązaniu testu w ciągu 45 minut. Na sali podczas rozwiązywania testów mogą znajdować się tylko uczniowie. Testy ocenia jury powołane przez dyrektora II LO im. Królowej Jadwigi, w skład którego wejdą nauczyciele liceum uczący historii i wiedzy o społeczeństwie. Jury sprawdzi testy i ustali trzech najlepszych laureatów. Jeżeli w tej turze nie zostanie wyłoniony zwycięzca, następuje druga tura, w której biorą udział wytypowani przez jury uczestnicy. II tura polega na rozwiązaniu następnego testu, o odpowiednio trudniejszym poziomie. Jeżeli w tej turze nie zostanie wyłoniony zwycięzca, następuje trzecia tura, która polega na ustnych odpowiedziach przed komisją powołaną przez dyrektora II LO. O drugiej lub trzeciej turze, szkoły uczestniczące w konkursie będą powiadomione telefonicznie. Uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami ( nauczycielami ) mają prawo do wglądu w swoje testy. O terminie uroczystości zakończenia konkursu połączonej z rozdaniem nagród, szkoły zostaną powiadomione.

Zakres tematyczny, który obejmuje konkurs:

- budowa i funkcjonowanie tajnego państwa podziemnego w okresie powstania styczniowego.

- budowa i funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

- ustrój III Rzeczpospolitej na podstawie obecnie obowiązującej konstytucji, ze szczególnym uwzględnieniem władzy ustawodawczej.

VI. Zalecana literatura :

Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski, Historia dla maturzysty. Wiek XIX, PWN, Warszawa 2004, str. 202-229.

Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski, Historia dla maturzysty. Wiek XX, Warszawa 2004, str. 164-173.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. ( ze szczególnym uwzględnieniem Sejmu i Senatu ).

Ryszard Łaszewski, Stanisław Salmonowicz, Historia ustroju Polski, Toruń 1995, str. 165-176.